SKARYSZEW SOLIDARNY Z UKRAINĄ

Jak wszyscy wiemy, mieszkańców Ukrainy dotknęła niewyobrażalna tragedia – wojna zniszczyła ich całe dotychczasowe życie, odebrała wszystko co mieli, zmusiła do ucieczki, rozłąki z bliskimi. W tym trudnym czasie nie możemy być obojętni na los naszych sąsiadów, jako lokalna społeczność staramy się ich wspomóc, okazujemy niesamowitą solidarność i bezinteresowną pomoc. Odzew społeczności Miasta i Gminy Skaryszew oraz zaangażowanie w zbiórkę na rzecz mieszkańców Ukrainy dotkniętych wojną przerosły najśmielsze oczekiwania – w cztery dni dzięki Państwu zostały zorganizowane cztery transporty darów, które trafiły do potrzebujących. Pracownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie Michał Sowa z własnej inicjatywy zorganizował dwa wyjazdy do Lwowa. Dzięki jego zaangażowaniu niezbędne artykuły, w tym leki, koce, kołdry i żywność trafiły na pierwszą linię frontu, do parafii św. Jana Pawła II we Lwowie-Sokolnikach. W drodze powrotnej z grupą ochotników zorganizowaną przez Michała Sowę wracali mieszkańcy Ukrainy, którzy znaleźli schronienie u swoich polskich rodzin.

Niezbędne artykuły przekazane przez lokalną społeczność oraz Urząd Miasta i Gminy Skaryszew trafiły również do punktu recepcyjnego dla uchodźców w Horodle (przejście graniczne Zosin), z którego część najbardziej potrzebnych darów pojechała bezpośrednio na front w okolice Żytomierza. W drodze powrotnej udało się bezpiecznie przetransportować ukraińskie rodziny do Radomia, gdzie czekali na nich znajomi.

Z inicjatywy Aleksandra De La Ossy oraz Olega Poliszczuka, współpracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skaryszewie, zorganizowane zostały dwa transporty zebranych w trakcie zbiórki darów: do Chełmna oraz Przemyśla. Wyjazdy na granicę ukazały zupełnie inny obraz świata, w jakim do tej pory żył każdy z nas. Szczególnie w pamięć zapada pusty wzrok ludzi, którzy przyjechali do całkiem im obcej rzeczywistości, daje do myślenia. Historie tysięcy ludzi, którym w jednym momencie zawalił się świat, który znali. Codzienna kawa, korki w mieście, obowiązki w pracy, wyjście ze znajomymi, spotkania rodzinne. To wszystko zniknęło.

Resztki tamtej rzeczywistości przynieśli ze sobą, o ile zdążyli. Zdjęcia, zabawki, przedmioty o wartości sentymentalnej. Niektórzy jeszcze nie mogli wyjść z szoku, mimo, że w Polsce jest bezpiecznie. Inni boją się, jak będzie wyglądała ich przyszłość oraz rodzin, które zostały na Ukrainie.

Transport zebranych darów trafił również do radomskiego Caritas, skąd ubrania, środki czystości i żywność trafiły do potrzebujących. Zbiórka miała również na celu pomoc materialną rodzinom i osobom z naszego miasta, gminy oraz całego regionu, które bez wahania zdecydowały się na przyjęcie uchodźców pod swój dach. Niezbędne zaopatrzenie otrzymały rodziny osiedlające się w Skaryszewie, Magierowie oraz Modrzejowicach.

Zbiórka darów na rzecz mieszkańców Ukrainy wciąż trwa- obecnie punkt przyjmowania oraz wydawania niezbędnych artykułów mieści się w Skaryszewie, przy ul. Piaseckiego 6, dzięki uprzejmości p. Tadeusza Cholewy.

Ostatnie tygodnie pokazały nam wszystkim, iż nie potrafimy przejść obojętnie wobec ludzkiej tragedii, która rozgrywa się tuż za naszą granicą. W naszym lokalnym społeczeństwie drzemie solidarność oraz wielka siła, która pozwala na niesienie bezinteresownej pomocy.