Serdecznie witamy i zapraszamy Państwa do wysłuchania koncertu Estrada Folkloru 2021

Wystąpią przed Państwem:

  1. Zespól Ludowy SKARYSZEWIACY

  2. Zespól Ludowy CHOMENTOWIANKI

  3. Kapela Zdzisława Kwapińskiego

  4. Zygmunt Żak – artysta ludowy

  5. Kapela Bursów

  6. Zespól Ludowy BIENIĘDZICE

  7. Koncert Orkiestry OSP

ESTRADA FOLKLORU

Skaryszewski Jarmark Koński ,,Wstępy” to jedyna w swoim rodzaju impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji, odbywająca się nieprzerwanie od niemalże 400 lat

Wstępy” to wielkie święto kultury ludowej a jednym głównych filarów imprezy jest Koncert Estrada Folkloru.

Każdego roku to właśnie do Skaryszewa na Estradę Folkloru zjeżdżają najlepsze kapele ludowe, śpiewacze oraz taneczne zarówno z regionu Mazowsza jak i całej Polski.
Koncert Estrada Folkloru to niepowtarzalny klimat twórczości ludowej a także osobliwa atmosfera dostarczająca gościom niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Dziś spotykamy się w sposób szczególny bowiem po raz pierwszy nasza impreza odbywa się bez udziału publiczności.
Dbając o Państwa bezpieczeństwo a jednocześnie chcąc umożliwić Państwu kontakt z kulturą ludową przygotowaliśmy dla Państwa koncert Estrada Folkloru w formie online.

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedna z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów.

Zespół ludowy ,,Skaryszewiacy”

Zespół Ludowy „Skaryszewiacy” powstał w 2014 roku. Po raz pierwszy zaprezentował się z repertuarem ludowym na „Dniach Skaryszewa” w tymże roku. Zespół składa się z osiemnastu solistek oraz akordeonisty. Członkami Zespołu są osoby w różnym wieku (zespół trzypokoleniowy) – od babci do wnuczki. W swoim repertuarze Zespół ma zarówno piosenki ludowe, jak i patriotyczne, biesiadne, religijne, kolędy i pastorałki oraz pieśni paschalne. Zespół prezentuje się w strojach ludowych z regionu radomskiego. Są to kiecki, haftowane bluzki, oraz skórzane sznurowane trzewiki do tańca. Skompletowany został także strój męski dla akordeonisty, składający się z portek, koszuli , kamizelki, butów i czapki. Stroje te były szyte po konsultacji z etnografami z Muzeum Wsi Radomskiej.
Zespół prowadzi pani Paulina Mamczarz.

Zespół ludowy ,,Chomentowianki”

Zespół ludowy „Chomentowianki” powstał w maju 1986 roku. Teksty piosenek „Chomentowianki” spisywały od najstarszych mieszkańców z okolicznych wiosek, a wiele z nich zostało ułożonych przez nie same. Kierownikiem zespołu od 33 lat jest wieloletnia sołtys wsi Chomentów p. Ewa Jastrzębska. Zespół bierze czynny udział w wielu imprezach o charakterze ludowym, nie tylko w regionie radomskim. Grupa kilkukrotnie reprezentowała Powiat Radomski na Dożynkach Centralnych, a wieniec Chomentowianek zdobywał wielokrotnie główne nagrody na dożynkach powiatowych i wojewódzkich.

Kapela Zdzisława Kwapińskiego

Kapela została założona w latach 80. XX wieku przez Zdzisława Kwapińskiego. Skład kapeli zmieniał się wielokrotnie, ale liderem zawsze pozostawał pan Zdzisław. Obecny zespół liczy 3 członków- śpiew, skrzypce i saksofon-Zdzisław Kwapiński, akordeon i śpiew – Piotr Bińkowski, bęben i śpiew–Michał Kwapiński. Grupa koncertuje zawsze w regionalnych strojach, promując tradycje okolic radomskiego i kieleckiego. Kapela posiada rozbudowany repertuar-od oberków, mazurków i powiślaków, po piosenki biesiadne. Utwory „pozyskuje” przede wszystkim od innych muzyków grających tradycyjne melodie, chętnie odwołując się do wybitnych mistrzów z Radomszczyzny. Kapela Zdzisława Kwapińskiego jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, zdobywanych podczas konkursów, spotkań i przeglądów muzyki tradycyjnej. Największym sukcesem grupy było zwycięstwo w przeglądzie kapel ludowych w Przysusze w 1984 roku oraz zdobycie nagrody specjalnej i drugiego miejsca w konkursie kapel weselnych, odbywającym się rok później.

Zdzisław Kwapiński jako skrzypek, dwukrotnie uhonorowany został najwyższą nagrodą podczas prestiżowego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii soliści instrumentaliści.

Zygmunt Żak - człowiek orkiestra

Zygmunt Żak jest kompozytorem muzyki ludowej oraz autorem tekstów. Ponadto gra na gitarze oraz harmonijce ustnej.  Jego przygoda z muzyką zaczęła się w 1975 roku podczas odbywania służby wojskowej w Dęblinie. Już wtedy ujawnił się jego talent do gry na gitarze, harmonijce, instrumentach perkusyjnych, jak również umiejętność wydobycia muzyki z grzebienia, dzwonków czy łyżek. Twórczość muzyczną artysty doceniano wielokrotnie na Festiwalu Muzyki Folkowej w Radomiu, Lublinie oraz Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Folk w Pińczowie i Opatowie. Rytm towarzyszy więc panu Zygmuntowi przez całe życie, w połączeniu z umiejętnościami rzeźbiarskimi tworzy duet idealny.

Kapela Bursów

Jest to rodzinna kapela z Guzowa koło Orońska w składzie: ojciec Jacek i dwóch synów – Czarek i Bartek. Kapela została założona w 1988 r. przez Jacka Bursę i gra tradycyjny repertuar z okolic Opoczna i Szydłowca: żywiołowe oberki, polki i mazurki. Grupa od początku swojej działalności występuje na weselach i regionalnych imprezach folklorystycznych. W 2003 roku zespół został laureatem nagrody im. Oskara Kolberga. Podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2016r. kapela zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii folklor-kontynuacja.

Zespół śpiewaczy ,,Bieniędzice”

Zespół Śpiewaczy ,,Bieniędzice” działa przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Kulturalnych „Na ludową nutę”. Zespół powstał w roku 2010. W jego skład wchodzi 10-osobowa grupa śpiewaków. Zespół bierze udział w przeglądach, festiwalach i konkursach, wzbogaca lokalne uroczystości i wydarzenia organizowane w rodzimej gminie Wolanów. Grupa kultywuje tradycje i obrzędy ludowe, a także zwyczaje np. wieniec dożynkowy. Za wieniec dożynkowy zespół dwukrotnie zdobył I miejsce w Muzeum Wsi Radomskiej. Zespół Śpiewaczy „Bieniędzice” jest organizatorem Jarmarku Ludowego „Tyndy-Ryndy”, organizowanego każdorazowo w miejscowości Bieniędzice w drugą niedzielę miesiąca lipca. Na jarmarku tym przybyli goście mogą delektować się staropolskimi potrawami przygotowanymi przez zespół.

Orkiestra OSP Skaryszew

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie powstała w 1909 roku. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był jeden z jej założycieli  Paweł Wilanowicz. Od 1 maja 1993 roku do dziś kapelmistrzem jest Tomasz Góźdź. Orkiestra obecnie liczy 53 członków oraz 22 uczniów. W 1997 roku odniosła duży sukces zajmując I miejsce na Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Radomiu. W 2004 roku na II Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Województwa Mazowieckiego orkiestra zajęła III miejsce w Muzyce Marszowej.

W 2009  roku orkiestra  obchodziła 100-lecie istnienia.
Orkiestra działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie. Stale kształci młodych adeptów muzyki. Zajęcia nauki gry na instrumentach odbywają się codziennie. Obecnie nauczanie odbywa się w systemie hybrydowym z wykorzystaniem nauki online.
Orkiestra bierze  udział w uroczystościach państwowych, strażackich oraz kościelnych na terenie Miasta i Gminy Skaryszew.

Składy zespołów i kapel:

Zapisz sę do newslettera

Skip to content