Orkiestra OSP

Nasza skaryszewska

Orkiestra OSP

Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej zapraszamy na zajęcia nauki gry na instrumentach dętych blaszanych i drewnianych.
Nauka odbywa się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie  ul. Słowackiego 5.
Nauka gry odbywa się od 1300 do 1900 zaś próby w piątki o godzinie 1930

Instrumenty dęte drewniane to:

  • Flet poprzeczny
  • Klarnet
  • Saksofon sopranowy
  • Saksofon altowy
  • Saksofon tenorowy

Instrumenty dęte blaszane to:

  • Trąbka
  • Sakshorn (Tenor)
  • Tuba

Zajęcia nauki gry odbywają się dwa razy w tygodniu po 30 minut.
Naukę gry na flecie poprzecznym prowadzi Szymon Fituch, na pozostałych instrumentach Tomasz Góźdź.

Kilka słów

O Orkiestrze

Początki Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie sięgają 1909 roku. Do dziś występy muzyków pod wodzą Pana Kapelmistrza Tomasza Goździa, który od ponad 30 lat prowadzi orkiestrę uświetniają najważniejsze wydarzenia i imprezy organizowane w mieście oraz na terenie gminy Skaryszew. Skaryszewska orkiestra gra także poza granicami rodzimego miasta-jej tradycją stał się między innymi udział w Diecezjalnych Dniach Młodych w Radomiu oraz wyjazd do Wadowic w rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II. Śmiało można powiedzieć, że miłość i pasja do gry na instrumentach dętych łączy pokolenia-zarówno starsi, jak i młodsi członkowie grupy z zaangażowaniem doskonalą swoją grę w rodzinnej wręcz atmosferze. Na dzień dzisiejszy skaryszewska Orkiestra liczy około 50 muzyków i wciąż jest otwarta na nowe talenty-stale kształci młodych adeptów gry na instrumentach dętych. Śmiało można stwierdzić, iż Orkiestra jest chlubą Skaryszewa-zaangażowanie pana Kapelmistrza i jego podopiecznych budzi podziw wśród mieszkańców miasta i gminy. Trudno sobie wyobrazić uroczystości kościelne, obchody świąt narodowych oraz imprezy bez zagranego przez orkiestrę marsza. Obecnie Orkiestra ma swoją siedzibę w wyremontowanym budynku OSP w Skaryszewie.

Jak to się zaczęło czyli

Trochę historii Orkiestry w Skaryszewie

W 1909 roku powstała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Skaryszewie. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był jeden z założycieli  Paweł Wilanowicz. Od 1923 – 1939 roku kapelmistrzem był Franciszek Tuzinem. Orkiestrę wspólnie prowadzili: od 1945 – 1974 roku Piotr Płowiec, od 1945 – 1993  Zygmunt Ziembicki. Obecnie od 1 maja 1993 roku kapelmistrzem jest Tomasz Góźdź. Na dzień 31 grudnia 2019 orkiestra liczy 52 osoby oraz 25 uczniów. Orkiestra bierze  udział w uroczystościach państwowych, strażackich,  kościelnych, gminnych. W latach 1978, 1979, 1980 muzycy brali udział w Festiwalu Orkiestr Mazowsza Kurpiów i Podlasia w Otwocku.

W 1996 r. na Przeglądzie Orkiestr Dętych w Radomiu orkiestra zajęła III miejsce. W 1997 roku odniosła duży sukces zajmując I miejsce na Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Radomiu. W 2004 roku na II Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP Województwa Mazowieckiego orkiestra zajęła III miejsce w Muzyce Marszowej.

W 2009  roku orkiestra  obchodziła 100-lecie istnienia. Koncert z okazji stulecia Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej odbył się dnia 19 czerwca 2009 roku, rozpoczął się o godzinie 18.00 w kościele św. Jakuba w Skaryszewie. Koncert zagrało 60 muzyków i solistów.

Rok 2009 był bardzo szczególnym w istnieniu orkiestry z powodu 100-lecia jej powstania. Przygotowania do jubileuszu trwały praktycznie już od kilku lat. Materiały do książki kapelmistrz zbierał od 2004 roku. Spędził setki godzin na wywiadach z byłymi członkami orkiestry i z dziećmi byłych muzyków. Wiedział że jest to ostatnia szansa żeby uzyskać bardzo cenne informacje o byłych muzykach i orkiestrze. Książka która została wydana to „Historia Orkiestry 1909 – 2009 roku”. Nie jest ona pracą naukową, jest to zbiór informacji, niekiedy dosłownych cytatów wypowiedzi o orkiestrze. Część współczesna tej publikacji przedstawia fotografie i komentarze oraz inne materiały związana z obecną działalnością orkiestry. Znajdują się w niej informacje o obecnych muzykach i tych byłych. Można poznać ludzi – decydentów, darczyńców, dobrodziejów,  którzy przyczynili się do obecnego poziomu orkiestry. Książka została wydana przez Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Skaryszewskiej, Urząd Miasta i Gminy Skaryszew, Bank Spółdzielczy w Skaryszewie i Urząd Marszałkowski w Warszawie.

Obchodom  jubileuszowym towarzyszyła wystawa zdjęć wielkoformatowych obrazujących historię orkiestry, która została zawieszona w galerii „Mur kościelny”.

W związku z jubileuszem odbyło się spotkanie orkiestr dętych dnia 21 czerwca na stadionie miejskim w Skaryszewie. Uczestniczyły orkiestry: Przysuchy, Kozienic, Jedlińska, Szydłowca oraz Skaryszewa. Przed koncertowaniem orkiestr odbył się przemarsz gwieździsty ulicami miasta.

Perfekcyjnie przygotowany koncert 100-lecia orkiestry w 2009 przełożył się na wspaniały występ w dniu 30 maja 2010 na Rynku w Szydłowcu, gdzie odbył się V Mazowiecki Przegląd Orkiestr OSP.

Jury pod przewodnictwem prof. Benedykta Konowalskiego przyznało
skaryszewskiej orkiestrze I miejsce w programie koncertowym oraz Puchar Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika.
Zaś w przemarszu konkursowym orkiestra zajęła II miejsce oraz otrzymała pamiątkowy puchar. Jest to największy sukces skaryszewskiej orkiestry, oraz wspaniała nagroda dla wszystkich muzyków którzy brali udział w przeglądzie orkiestr. To także najwspanialsze uwieńczenie 100-lecia istnienia orkiestry.

Po wygranym V Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Szydłowcu, Orkiestra Dęta OSP w Skaryszewie została zaproszona na XXI Regionalny Przegląd Orkiestr Dętych OSP, który odbył się 27 czerwca 2010 w Krynica Zdrój.

Komisja pod przewodnictwem Mariana Chmielewskiego przyznała naszej orkiestrze III miejsce na siedem startujących. Jury oceniało grę orkiestr w marszu, zatrzymanie przed Jury i przerwanie gry, a następnie ponowne rozpoczęcie gry w marszu.
W programie koncertowym orkiestra zagrała trzy utwory w tym jeden kompozytora polskiego. Orkiestra otrzymała dyplom i statuetkę.
W całym kraju odbyło się 14 regionalnych przeglądów. Na każdym przeglądzie oceniała ta sama komisja i przydzielała punkty. Orkiestra nasza zajęła 24 miejsce w Polsce na około 900 orkiestr. Każdego roku 18 maja muzycy jadą do Wadowic i wraz z innymi orkiestrami grają koncert z okazji urodzin Jana Pawła II „ Strażacy Świętemu Janowi Pawłowi II w Hołdzie”.

Zapisz sę do newslettera

Skip to content