Serdecznie Witamy

Konkursy WSTĘPY

Trochę historii

Do pobrania

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY, jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, odbywające się nieprzerwanie od niemalże 400 lat, po raz pierwszy z powodu pandemii COVID-19 nie odbędzie się w tradycyjnej formie.

Niestety, sytuacja epidemiologiczna w Polsce sprawiła, że organizacja tegorocznego Jarmarku już od kilku tygodni stała pod znakiem zapytania. Bazując na decyzjach dotyczących organizacji imprez kulturalnych, masowych oraz zgromadzeń, które wprowadzono w związku z prewencją wobec koronawirusa SARS-Cov-2 postanowiliśmy odwołać 388. edycję Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego WSTĘPY.

Priorytetowe jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców Miasta i Gminy Skaryszew i osób odwiedzających w tych dniach nasze miasteczko. Każdego roku jarmark przyciąga kilkutysięczną publiczność z całej Polski i zagranicy. W dzisiejszych warunkach organizacja jarmarku w jego normalnym kształcie i przy specyfice wydarzenia jest niemożliwa, dlatego postanowiliśmy to historyczne wydarzenie przenieść do inetrnetu.

Chcemy także pokazać Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY na przestrzeni wieków w filmowej produkcji. Zaprezentować skaryszewskie tradycje i zwyczaje wstępowe, dawną kulturę kupieckich spotkań. Przedstawić historię jarmarku, która niewątpliwie wpisuje się w kulturę ludową naszego kraju. Film będzie doskonałą okazją do promowania lokalnych wyrobów rękodzielniczych czy rzemieślniczych wykonanych przez twórców ludowych z całej Polski.

Również koncert Estrada Folkloru odbędzie się za pośrednictwem internetu. W tym roku na „wstępowej” scenie wystąpią loklani artyści i zespoły folklorystyczne i śpiewacze.

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY, który odbędzie się 22-23 lutego 2021 r. to doskonała okazja by móc pokazać bogactwo kulturowe Miasta i Gminy Skaryszew za pośrednictwem portali społecznościowych, serwisów internetowych oraz mediów.

Jestem pewien, że tradycja, którą kultywujemy od wieków przetrwa i zobaczymy się na jarmarku w 2022 roku. Przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje to niepowtarzalne przeżycie. Dlatego już teraz warto czekać na kolejną edycję tego wyjątkowego w skali całej Polski wydarzenia.

Burmistrz
Miasta i Gminy Skaryszew