Serdecznie witamy i zapraszamy Państwa do obejrzenia serii etiud dokumentalnych
Aleja Twórców Ludowych

Część 2 cyklu

W części pierwszej występują przed Państwem:

  1. Włodzimierz Ciszek – Tradycyjne zabawki drewniane

  2. Władysław i Maria Piwowarczyk -Zabawki wyroby z drewna

  3. Adam Sobień – Rzeźba

  4. Maria Ostrowska – plastyka obrzędowa – pisankarstwo

  5. Roman Sapritonow – Podkuwacz koni

  6. Piotr Kundys – Hodowca koni zimnokrwistych ze Skaryszewa

W części drugiej występują przed Państwem:

  1. Wojciech i Marek Gołębiowski – Rymarstwo

  2. Jolanta Falkiewicz – Bibułkarstwo – plastyka obrzędowa

  3. Krystyna Kołtun – Szydełkarstwo

  4. Zygmunt Żak – Rzeźbiarstwo – muzyka ludowa

ALEJA TWÓRCÓW LUDOWYCH

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY od wieków odbywał się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy prezentacja koni odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej ALEI TWÓRCÓW LUDOWYCH, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To wspaniała okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.

Na jarmarku mamy okazję nabyć to czego nie kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To jest właśnie magia jarmarku.

W związku z sytuacją epidemiologiczną jaka panuje w naszym kraju, tegoroczna edycja będzie miała nieco inny charakter.

Korzystając z sytuacji w której nie możemy spotkać się z Twórcami ludowymi na jarmarku, postanowiliśmy że to my wybierzemy się z kamerą do ich pracowni i warsztatów. W ten sposób stworzyliśmy serię dokumentalnych etiud filmowych, w których będziecie mieli Państwo możliwość przyjrzeć się bliżej działalność wieloletnich wystawców naszego jarmarku.

Jarmark Koński WSTĘPY to nie tylko impreza handlowa to od zawsze możliwość wielu wspaniałych spotkań. W naszym przypadku to często spotkania z tradycją unikatową, która niestety powoli zaczyna zanikać. Mamy więc ogromną nadzieje na dalsze rozwijanie naszego projektu. Postaramy się w ciągu całego roku tworzyć dla Państwa swoiste pamiątki historii, przedstawiając twórco ludowych rożnych specjalności.
Udostępnimy Państwu pokazy szeregu działalności twórców związanych z naszym Jarmarkiem. Będą wśród nich pokazy rzeźbiarstwa, bibułkarstwa, koronkarstwa, garncarstwa, szydełkowania, rymarstwa, wikliniarstwa, pisania jaj wielkanocnych, producentów zabawek ludowych, wyrobów z drewna,sprzętów codziennego czy podkuwania koni.

Na uwagę zasługuje fakt iż wszystkie zagadnienia jesteśmy już w stanie realizować sami. Posiadamy odpowiednie wyposażenie aby móc realizować zarówno koncerty jak i nagrania indywidualne. W tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję pracownikom za ogrom pracy włożony w przygotowanie tego pionierskiego jak dla nas wydarzenia.

Jesteśmy przekonani, że będzie to doskonała okazja by pokazać bogactwo kulturowe zarówno Miasta i Gminy Skaryszew, regionu radomskiego jak i całego kraju, za pośrednictwem portali społecznościach, serwisów internetowych oraz mediów.

Włodzimierz Ciszek – Tradycyjne zabawki drewniane

Włodzimierz Ciszek urodził się 18 października 1961 roku. Jest artystą ludowym oraz uznanym rzeźbiarzem. Mieszka i pracuje w Ostojowie w gminie Suchedniów. Od ponad 30 lat wytwarza zabawki ludowe z drewna, kontynuując tradycje rodzinne- jego ojciec Stanisław był również rzeźbiarzem-zabawkarzem. Zabawki artysty oparte są na tradycyjnych kształtach i wzorach. Należą do nich: konie na biegunach, taczki, wózki, kołyski, karetki z konikami, koniki na kółkach, poruszające się na kijku karuzelki, klepoki, sześcienne grzechotki (zwane „scyrkowkami”) oraz dziobiące kurki i kogutki – wszystkie w żywych kolorach, ciekawie zdobione. Oprócz wykonywania tradycyjnych zabawek z drewna artysta ludowy również rzeźbi. Prace pana Ciszka znajdują się m.in. w Muzeach Etnograficznych w Warszawie i Toruniu. Pan Włodzimierz brał udział w konkursach i wystawach realizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, a także Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, gdzie w X jubileuszowym Międzynarodowym Konkursie na Zabawkę Tradycyjną otrzymał wyróżnienie I stopnia. W 2013, 2014 i 2018 roku otrzymał tytuł Twórcy Jarmarku Jagiellońskiego. Od 2001 r. Włodzimierz Ciszek jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Izby Regionalnej WDK.

Władysław i Maria Piwowarczyk -Zabawki wyroby z drewna

Władysław Piwowarczyk urodził się 28 maja 1952 roku w Łącznej. Mieszka i pracuje w Ostojowie w gminie Suchedniów. Od 40 lat zajmuje się rękodziełem, kontynuując tradycje rodzinne. Wraz z żoną Marią wytwarza wyroby z drewna: konie na biegunach, krzesełka składane, stołki, wózki drabiniaste, stołeczki i stoliki dla dzieci. Wszystko to wyrabia z litego drewna liściastego (buk, dąb, brzoza) bądź iglastego (sosna). Wyroby p. Władysława sprzedawane są na targowiskach, festynach, jarmarkach i imprezach ludowych. Na Skaryszewski Jarmark Koński ,,Wstępy” twórca ludowy przyjeżdża od 1982 roku. Od 25 lat jest wystawcą swoich wyrobów na Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży. Jego wyroby z drewna cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ są tradycyjne, ekologiczne i zdobione kontrastowymi kolorami.

Adam Sobień – Rzeźba

Adam Sobień urodził się 24 października 1953 roku w Radomiu, gdzie mieszka i tworzy do dnia dzisiejszego. Rzeźbiarstwem zainteresował się już jako dziecko. Pierwsze rzeźby Pan Adam wykonywał już w wieku 14 lat.
Artysta rzeźbi w drewnie, najczęściej lipowym pozyskanym z Lasów Państwowych oraz z własnej działki. Miejsce na warsztat posiada w domowej piwnicy, gdzie spędza każda wolną chwilę. Pan Adam uczestniczył w wielu plenerach i imprezach organizowanych dla popularyzacji rękodzieła. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach rzeźbiarskich, między innymi zajął III miejsce w Konkursie na Współczesną Rzeźbę Ludową – Lublin 1993. Artysta brał również udział w zbiorowych wystawach w Bibliotece Miejskiej w Kozienicach oraz w Wystawie Jubileuszowej 50 – lecia Cepelii – Łódź 1994. Ma na koncie również udział w plenerach: II Ogólnopolskim Plenerze rzeźbiarsko – malarskim (Kozienice 1995), III Międzynarodowym Plenerze rzeźbiarsko- malarsko- fotograficznym (Kozienice 1997) oraz plenerach w latach 1998-2001 oraz 2007-2009. Pan Adam oprócz rzeźb monumentalnych zajmuje się rzeźbą w niewielkiej formie, bardzo kameralną. Tworzy również płaskorzeźby, najczęściej przedstawiające scenki rodzajowe oraz wizerunki świętych. Artysta rzeźbi głównie postacie ludzkie, rzemieślników oraz ludzi przy codziennej pracy na wsi. Jego ulubionym tematem są kapliczki, ich duży zbiór można obejrzeć w kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej oraz na wielu festynach i imprezach organizowanych z myślą o propagowaniu sztuki ludowej. Pan Adam prowadzi warsztaty rzeźbiarskie w Muzeum Wsi Radomskiej, należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury „Orzeł”.

Maria Ostrowska – plastyka obrzędowa – pisankarstwo

Maria Ostrowska urodziła się 24 marca 1957 roku w Skaryszewie. Jest członkiem Stowarzyszenia ,,Aktywni Na Targowej”, które zrzesza pasjonatów sztuki ludowej. Ma wykształcenie artystyczne, kontynuuje tradycje rodzinne. Jako jedyna w gminie Skaryszew uprawia twórczość ,,plastyka obrzędowa- pisankarstwo”, przekazując tradycję pisania jaj woskiem. Ma długoletnie doświadczenie w realizacji warsztatów z plastyki obrzędowej oraz pracy z osobami w różnym wieku. Pisanki pisane przez panią Marię znalazły uznanie w kręgu znawców tematu-informacje o nich znalazły się w literaturze fachowej autorstwa pani Justyny Górskiej-Streicher pt. ,,Od obrzędu do widowiska ludowego. Zwyczaje regionu radomskiego”, Aliny Czyż pt. ,,Pisankowe inspiracje. Tradycja a nowoczesność” oraz w ,,Kronice Mazowieckiej” z 2016 roku w artykule pt. ,,Smaczne dzieło sztuki”. Dorobek twórczyni można rokrocznie podziwiać na różnego rodzaju kiermaszach, np. w Muzeum Wsi Radomskiej przy okazji Niedzieli Palmowej, ,,Ścięcia Śmierci” w Jedlińsku, Jarmarku Końskim ,,Wstępy” w Skaryszewie oraz Międzynarodowych Targach Turystyki AgroTravel w Kielcach. Twórczyni ludowa od wielu lat prowadzi warsztaty pisankarskie we wszystkich szkołach, remizo-świetlicach i kołach gospodyń wiejskich na terenie gminy Skaryszew, jak również poza nią. Pani Maria jest laureatką III miejsca w konkursie ,,Chopin a Kolbergowie-wizerunek pianisty” w ramach programu MKiDN ,,Fryderyk Chopin 2010”-kategoria twórca ludowy.

Roman Sapritonow – Podkuwacz koni

Roman Sapritonow urodził się 10 stycznia 1979 roku we Wrześni. Pasję do podkuwania koni, która z czasem stała się jego zawodem, odziedziczył po dziadku i ojcu. Przodkowie pana Romana pochodzą z Syberii, gdzie koń był niezbędny do pracy oraz towarzyszył człowiekowi w codziennym życiu. Pan Roman od najmłodszych lat interesował się końmi. Bardzo szybko nauczył się jeździć konno. Z czasem przyszła myśl, by kompleksowo zajmować się tymi zwierzętami, wiec zaczął zgłębiać tajniki podkuwnictwa. Dużą część wiedzy na ten temat pan Roman przejął od mistrza Mazowsza w tej dziedzinie-p. Dariusza Liszke. Pan Roman to prawdziwy pasjonat- lubi wyzwania oraz rozmaite końskie ,,ortopedyczne przypadki”. Jak mówi w jego działaniach niezbędna jest współpraca z lekarzami weterynarii, bowiem tylko wspólne działanie pozwoli zachować końskie kopyta w dobrej kondycji, a samo zwierzę w zdrowiu. Zakres działania podkuwacza obejmuje trzy województwa, na terenie których p. Sapritonow współpracuje z lokalnymi stajniami, stadninami oraz rolnikami.

Piotr Kundys – Hodowca koni ze Skaryszewa

Piotr Kundys urodził się 21 maja 1974 roku w Skaryszewie. Obecnie mieszka w Magierowie. Gospodarstwo oraz pasję do hodowli koni odziedziczył po ojcu, od lat młodzieńczych bowiem pomagał mu w zajmowaniu się zwierzętami. Na początku w jego gospodarstwie koń potrzebny był do uprawiania roli, z czasem jednak jego ranga urosła do roli konia hodowlanego. Obecnie stado pan Piotra liczy 14 koni. Pan Kundys hoduje polskie konie zimnokrwiste oraz ardeny polskie. Jak mówi hodowca o swojej miłości do koni-,,jak się coś lubi, to się lubi i koniec”. Konie hodowane przez pana Piotra zdobyły blisko 20 pucharów na krajowych wystawach i aukcjach-jednym z ważniejszych trofeuów w kolekcji jest puchar Ogiera-Wicechampiona, zdobyty na aukcji w Kozienicach. Zwierzęta hodowane przez pana Piotra pochodzą głównie z hodowli p. Henryka Strzeleckiego z Łomży. Ogiery hodowcy z Magierowa od początku biorą udział w pokazach koni podczas Skaryszewskiego Jarmarku Końskiego ,,Wstępy”. Jako pierwszy w pokazał brał udział ogier Baset rasy arden francuski, następnie ogier Iweron, Lazar, Bitny SA-konie rasy arden polski.
W 2014 roku pan Piotr Kundys został wybrany Najlepszym Hodowcą Powiatu Radomskiego. Swoją pasję zamierza przekazać przyszłym pokoleniom.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim hodowcom i sympatykom hodowli koni, którzy pomogli w realizacji materiałów filmowych.

Zapisz sę do newslettera

Skip to content